top of page

Dagpenger podczas postoju (permittering) - pracownik wysłany na postój czyli tymczasowy brak pracy może (przy spełnieniu innych wymogów jak chociażby osiągnięcie minimalnego dochodu z ostatnich 12 lub 36 miesięcy) ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych.

W przypadku pracowników tzw. przygranicznych oraz turnus czy rotacja, taki zasiłek, osoba na postoju może otrzymywać przebywając na terenie Polski. 

Dagpenger dla osób bez pracy - czyli osób, które zwolniły się same lub zostały zwolnione z przyczyn firmy (np zmniejszenie ilości zleceń w firmie). W przypadku gdy pracownik zwalnia się sam, do czasu otrzymania pierwszej wypłaty zasiłku należy doliczyć czas oczekiwania (karencji) w wysokości 18 tygodni oraz okres wypowiedzenia z umowy. Standardowe przepisy mówią o wypłacie zasiłku od 4ego dnia bycia bezrobotnym. Po więcej informacji zapraszam do kontaktu. 

Przeniesienie zasiłku dla bezrobotnych do Polski - a dokładniej - zachowanie zasiłku dla bezrobotnych w czasie poszukiwania pracy w innym kraju EØS (EOG Europejski Obszar Gospodarczy). Po okresie 4 tygodni pobierania zasiłku dla bezrobotnych jest możliwość na maksymalnie 3 miesiące przenieść zasiłek do np. Polski. Składając odpowiednia dokumentacje masz szanse na zatrzymanie zasiłku jak i również na ewentualny powrót do Norwegii przed opływem tych 3 miesięcy i kontynuowanie pobierania zasiłku na terenie Norwegii do czasu jego maksymalnego wymiaru, który został udzielony decyzja.

Karty meldunkowe - po rejestracji jako osoba poszukująca pracy (jak zarejestrować się ->TU), co dwa tygodnie należy wypełniać tzw. karty meldunkowe określające bieżącą sytuacje w jakiej znalazła się osoba bezrobotna lub czasowo bezrobotna. Jak wypełnić taka kartę możesz się dowiedzieć z tego FILMU opracowanego przez NAV. Jeśli potrzebujesz pomocy z wypełnieniem karty możesz skorzystać z miesięcznego abonamentu, który gwarantuje Ci poprawne wysłanie tego dokumentu co dwa tygodnie do NAV. 

Chorobowe (brak zapłaty od pracodawcy) - gdy pracodawca nie zapłaci, bo ma taki kaprys, lub gdy ma takie prawo. Wówczas pracownik może wysłać w odpowiedniej formie wniosek do NAV o wypłatę zasiłku za pierwsze 16 dni w okresie pracodawcy. Niestety częsta praktyka NAV jest wstrzymywanie zasiłku chorobowego wypłacanego po 16tu dniach w przypadku braku zapłaty przez pracodawcę do czasu wyjaśnienia sprawy. Dlatego ważne jest pełne udokumentowanie przebiegu choroby. Jeśli szukasz profesjonalisty, który zajmie się Twoją sprawą od A do Z skontaktuj się z nami. Oferujemy w przypadku długiego chorobowego promocyjną cenę w postaci abonamentu miesięcznego. masz wówczas gwarancję, ze twoje sprawy zostaną dopilnowane a zasiłek w końcu wypłacony (jeśli są ku temu podstawy prawne). Ocenę oferujemy na samym początku przyjrzenia się sprawie. Wszystkie nasze oceny bazowane są na przepisach prawa.

AAP (zasiłek rehabilitacyjny) - gdy po 52 tygodniach pobierania zasiłku chorobowego Twój stan zdrowia nadal nie pozwala Ci wrócić do pracy, wówczas możesz wnioskować o AAP tzw. zasiłek rehabilitacyjny. Szczegółowe warunki otrzymania zasiłku AAP można znaleźć TU. Od roku 2022 zmieniły się przepisy dotyczące przedłużania zasiłku AAP, gdy dalej spełniasz warunki do otrzymania zasiłku MUSISZ wnioskować o zasiłek ponownie. Zasady pozostają takie same jakbyś składał/a wniosek po raz pierwszy. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy przez cały okres pobierania zasiłku, wsparcia w korespondencji z NAV zapytaj o abonament miesięczny. Wówczas nie musisz się martwic o dialog oraz plan aktywności.

Zgłaszanie wypadków w pracy - każdy wypadek w pracy powinien zostać jak najszybciej zgłoszony do NAV, jest na to zasadniczo rok. W szczególnych okolicznościach można zrobić to po upływie roku. Doświadczenie pokazało, ze warto się odwoływać od decyzji odmownej. Skontaktuj się niezwłocznie w razie problemów. 

Pomoc socjalna - szczególne wsparcie dla osób mających problemy z płynnością finansowa, obejmujące dodatek mieszkaniowy z HUSBANKEN jak i ekonomiczna pomoc pieniężna z NAV.

Odwołania od decyzji NAV - odwołania mają na celu sprostowanie blednie zinterpretowanych dokumentów przez NAV, nie wysłanie ich w ogóle albo po prostu wyjaśnienie sprawy od A do Z. Dotyczą one najczęściej odmowe wypłaty zasiłku chorobowego w czasie pracodawcy (pierwsze 16 dni) i/lub dalszej wypłaty zasiłku , złe obliczenie średniego czasu pracy dla zasiłku dagpenger (istotne gdy bezrobotny będzie pracował do 50%) oraz odmowa zasiłku rehabilitacyjnego AAP gdy nie było kontaktu z lekarzem/specjalistami/veilederem a dokumenty zgormadzone nie  wystraczające ale chory spełnia warunki na AAP

Dodatkowe pisma do NAV - wszelkiego rodzaju korespondencja, po udzieleniu upoważnienia (fullmakt) możliwy kontakt z NAV w imieniu klienta, pomoc w ściąganiu dokumentacji dla NAV do celów zasiłkowych itp.

bottom of page