top of page

Niesłuszne wypowiedzenia - w przypadku nie zachowania umownego okresu wypowiedzenia (w każdej umowie spisanej z pracownikiem MUSI być zawarty okres wypowiedzenia tzn. okres, w którym niejako "rozstajesz się" ze swoim pracodawca). Krzywdzące byłoby zwolnienie pracownika z dnia na dzień, choć i takie przypadki się zdarzają ale o tym później. Zasada jest taka, ze czym dłużej pracujesz, tym dłuższy jest ten okres. Standardowo czas próbny obejmuje pol roku (to maksymalny czas próbny jaki może być zawarty w umowie) i podczas tego okresu czas wypowiedzenia wynosi 14 dni liczony od daty do daty, czyli jeśli pracodawca lub my wypowiadamy umowę 13ego marca w piątek to za 14 dni czyli w 15tym dniu (28 marca) jesteś już wolny.

 

Gdy okres próbny się kończy (standardowo umowa taka z automatu przechodzi w umowę stalą), obowiązują już trochę inne zasady biegu okresu wypowiedzenia. Minimalny okres wypowiedzenia po okresie próbnym to jeden miesiąc liczony od dnia pierwszego kolejnego miesiąca. I tak, jeśli znów chciałbyś zwolnic się 13ego marca w piątek to - przy założeniu, ze Twoja umowa jest już po okresie próbnym - bieg okresu wypowiedzenia będzie liczony od pierwszego dnia kolejnego miesiąca czyli czas jednego miesiąca biegnie dopiero od 1 kwietnia i kończy się z ostatnim dniem kwietnia. Tak wiec dopiero 1 maja jesteś wolny/a.


Wracając do niesłusznych wypowiedzeń, niestety wielu pracodawców zwalnia pracownika mówiąc mu/jej:

-"jutro już tu nie pracujesz".


W takim przypadku należy jak najszybciej skontaktować się z nami i przedłożyć wszystkie dowody świadczące o niesłusznym, niezgodnym z prawem wypowiedzeniu. Dodatkowo, jeśli pracownik jest już po okresie próbnym, to powody dla których taki pracownik może być zwolniony sa jasno określone w prawie. Nie może to być krzywe spojrzenie w stronę klienta. Zarówno niedotrzymanie okresu wypowiedzenia oraz powody zwolnienia sa przedmiotem odwołań oraz późniejszych spraw w np Forliksrådet czy sadzie.

Odzyskiwanie wynagrodzenia, mediacje - jeśli pracodawca nie ma ochoty wypłacić np. ostatniego wynagrodzenia lub wynagrodzenia wakacyjnego (feriepenger) należy jak najszybciej poczynić kroki zmierzające do odzyskania tych pieniędzy. Jakie?

Zapraszam do kontaktu!

Doradztwo, pisma związane z Prawem Pracy, naruszenia AML - jeśli chcesz sprawdzić czy Twoja umowa jest zgodna z Kodeksem Pracy, czy nie narusza przepisów, odezwij się do nas! Jeśli nie wiesz jakie przepisy dotyczą Twojego urlopu, jak to jest z bezpieczeństwem w miejscu pracy (HMS) czy w jaki sposób chociażby rozwiązać umowę o prace lub wręcz przeciwnie zwiększyć etat w związku z praca ponad to co zawiera umowa - napisz do nas!

Zgłaszanie nadużyć do Inspekcji Pracy (Arbeidstilsynet) - jeśli w miejscu pracy zostały naruszone przepisy np. dotyczące pracy na wysokości, brak sprzętu ochrony osobistej (kaski na budowie, okulary ochronne przy pracach wymagających takiego sprzętu) czy mobbing - należy niezwłocznie zgłosić to do Inspekcji Pracy. Niekoniecznie będą za piec minut na miejscu ale ślad zostanie i prędzej czy później zajmą się sprawa w należyty sposób. 

bottom of page